9 Temmuz 2016 Cumartesi

MANTAR TOPLAYICILARI İÇİN SON UYARILAR

     Mantar da doğanın bir ürünüdür, bir gıdadır, mantar toplamak aynı zamanda dinlendirici, öğretici bir spor ve uğraştır. Ama elbetteki mantar, yenilmesi zararlı ve tehlikeli de olabilen ve bu nedenle de özellikle çok dikkatli olunması gereken bir gıdadır. Ancak geçmişte atalarımızın yaptığı gibi, okulları kapatıp maarifi yönetmek akl-ı evvelliğini bir kenara bırakıp, konuya bilgi çağının gözlüğü ile bakma zamanı gelmiştir...

Herkes her mantarı tanımak zorunda değildir fakat her mantar toplayıcısı mutlaka öldürücü mantarları tanımak zorundadır. Kitaptan bakarak veya birilerinin topladığını görerek mantar toplanmaz. Renk ve büyüklük mantar tanımlama için yeterli değildir. Bir mantarı sap, şapka, kök, yüzük, volva, lamel gibi bölümleriyle birlikte öğrenin. Mantar zehirlenmesinden %90 korunmak için şu ip uçlarını değerlendirebilirsiniz.

·         Şapkasının hem altı hem de üstü KAHVERENGİ olan lamelli mantarlardan uzak durmak gerekir.

·         Şapkasının hem altı hem de üstü BEYAZ olan lamelli mantarlardan da aynı ölçüde uzak durmak gerekir.

·         Gençken bir zarfın içinde olan ve ileri evrede kökünde zarf olan mantarları toplamayınız.

·         Şapkasının kenarlarında ve sapın üzerinde ince iplikçikler olan mantarları toplamayınız.

·         Kural olarak yakıcı tadı olan ve/veya nahoş kokulu mantarlardan kaçının.

·         Küflenmiş ya da çürümeye yüz tutmuş mantarları toplamayın, bırakın kalsın.

·         Fazla böceklenmiş mantarları da toplamayın

·         Borucukları ya da sapındaki damar ağları kırmızı olan sünger altlı mantarlardan kaçının.
Mantarı öğrenmenin yolları:
Günümüzde ise mantarı ve mantar toplamayı öğrenmenin iki ana yöntemi bulunuyor:

    Bugüne kadar geçerli olan yöntem: Doğrudan doğa ile başbaşa ve uzun yıların birikmiş deneyleri sonucu olarak pratikten öğrenme. Bu yöntem her yerde olduğu gibi ülkemizde de kırsal bölgelerde gayet iyi bir şekilde süregitmektedir. Bizim bilebildigimiz kadar Finliler ve Ruslar bu konuda en deneyimli halklardandırlar.
    
    Bizim de öğrendiğimiz gibi kitabi bilgilere dayalı olarak bir öğrenim süreci sonucu. Bu yöntem halk arasında geçmişe dayalı bir mantar kültürü olmayan yerlerde kullanılmaktadır.
    İsveç böyle bir ülke idi. Geçmişte boy gösteren büyük kıtlık dönemlerinde din adamları ve öğretmenler halkı mantar toplayıp yemeye çağırmışlar, böylece doğanın bir nimeti olarak mantardan yararlanmayı öğretmeye çalışmışlardı.

    Kuşkusuz bunun yaşama geçirilmesi için mantarın da tanıtılması ve zararlarından korunulmasının da öğretilmesi gerekmiştir.
    Ama bütün bu çaba ve uğraşların kırsal kesim insanlarında başarılı olduğu söylenemez. Bu gün bu konu İsveç halkının gelişen genel kültür düzeyine bağlı olarak halk arasında yaygınlaşmış bulunmaktadır. 


http://privat.bahnhof.se/wb332306/ sayfasından yararlanılmıştır.

3 yorum:

  1. Çoook faydalı bilgiler . Elinize emeğine sağlık

    YanıtlaSil
  2. Çoook faydalı bilgiler . Elinize emeğine sağlık

    YanıtlaSil
  3. süper olmuş emeklerinize sağlık

    YanıtlaSil