9 Temmuz 2016 Cumartesi

MANTARLAR NE ZAMAN VE NASIL TOPLANMALIDIR·         En uygun mantar toplama zamanı, güneşli günlerde, sabah çiyinin kaybolduğu zamandan öğlen ortasına kadar olan süredir.
·         Daima kuru havada mantar toplamaya çalışın. Islak mantarları toplamak oldukça zor ve sıkıcı olur.
·         Mantar topladığınız yerin, taşıt trafiği olan yollardan en az 100 metre uzak olmasına özen gösterin. Ekzost gazlarından çıkan zararlı maddeleri (kanserojen ağır metaller) mantarlar bünyelerinde biriktirmektedirler.
·         Mantar toplarken daima bir hasır sepet kullanılmalıdır. Kağıt torba ve özellikle de plastik torba elverişli değildir. Kağıt torba ıslanıp yırtılır, plastik torba ise mantarı sıkıştırır ve ezerek bozulmasına neden olur. Sepetin içinde kartondan veya uygun bir malzemeden gözler yapılırsa değişik mantar türlerini ayrı ayrı bölümlere koyabilirsiniz.
·         Mantarı keserek toplamayın. Önce burarak en alt kısmından (kökünden) koparın, sonra topraklı kısmını kesip atarsınız. Bazı mantarların tanınmasında kökün şekli yardımcı olmaktadır.
·         Mantarın temizlenmesini topladığınız gün yapın. Kaba temizliği, hatta mümkünse ince temizliği de mantarı topladığınız yerde yaparsanız iyi olur. Böylece hem mantarların bünyesindeki doğal maddeler yine doğada kalırlar hem de boşuna fazla yük taşımamış olursunuz.
·         Mantarın böceklenmiş olup olmadığı dıştan bakmakla her zaman anlaşılmayabilir. Bunu anlamak için mantarı boylamasına kesersiniz. Eğer içi çok kurtlu değil ise, kurtlu kısımlarını kesip atarak sağlam kısımlarını saklayabilirsiniz.
·         Lütfen beğenmediğiniz, tanımadığınız veya zehirli mantarları tekmeyle dağıtıp parçalamayın. Sizin beğenmediğiniz mantar türleri başkalarına göre çok lezzetlidir. Ayrıca yenmese bile tüm mantarlar doğanın süsü ve ekosistemin önemli parçalarıdır.

2 yorum:

  1. Bu yaziyi begendim.cocugunluka bu hayvanlarin cok kucuk larvalari icindedir."https://en.wikipedia.org/wiki/Nematocera"

    YanıtlaSil