9 Ağustos 2016 Salı

AĞAÇ YUMURTA MANTARI (Volvariella bombycina)

Sınıf: Agaricomycetes >Takım: Agaricales > Aile: Pluteaceae
Ağaçlarda yaşayan, dibinde çorabı olup sapı yüzüksüz, şapka üstünde ipeksi tüycükler bulunan güzel bir mantar türüdür.
Şapka: Zarfın içinden çıktığında yumurta şeklindedir. Daha sonra genişleyerek kalkan şekli alır ve en son olarak yayvan şekle döner. Şapka üzerinde ipeksi iplikçikler bulunur. 20 cm ye kadar genişlikte olabilir. Şapka yüzeyi kuru olup rengi beyazdan yeşilimsi beyaza kadar tonlardadır.
Sap: Beyaz renkli, silindir şekilli ve çıplaktır. Narin ve yumuşak bir yapısı vardır. 20 cm uzunluk ve 2 cm ye kadar çapta olabilir. Sapta yüzük bulunmaz. Mantar yaşlandıkça renki sarımsı ve kahverengimsiye döner.
Lameller: Sapa birleşmez, beyaz renki ve sıktır. Sporlar gelişmeye başladıktan sonra pembemsi renk alır.
Etli Kısım: Beyazımsı ve narin yapılıdır. Kokusu güzel olup belirgin bir tadı yoktur.
Çorap: Çok geniş olup lifli yapıdadır. Sarımsı kagverengi renklidir ve dışında daha koyu renkli (kahverengimsi) tüycükler bulunur.
Spor İzi: Pembe, sporlar ise 6.5-10.5 x 4.5-7 µ boyutunda ve ovaldir.
Yaşam Alanı ve Toplama Zamanı:  Kavak ağacı, meşe ve benzeri yaprak döken ağaçların üzerinde yetişir. Geç ilkbahar, yaz ve sonbaharda görülür.
Bağımlı Olduğu Bitkiler: Meşe, kavak, söğüt benzeri ağaçları tercih eder.
Benzer Türler: Toprakta büyüyen V. volvacea ve öldürücü zehirli Amanita türlerine (köygöçüren ve ölüm meleği) benzer. Yine ağaçlarda büyüyen kavak mantarı (Agrocybe aegerita), kayın mantarı ve Pluteus cinsi ve özellikle Lentinus mantarlarla karıştırılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder