19 Aralık 2016 Pazartesi

Zehirli Mantarlar -1- Agaricus ve Amanita Türleri

Bilimsel AdıTÜRKÇE ADI
Agaricus xanthodermusSARARAN ÇAYIR MANTARI
Amanita bisporigeraÖLÜM MELEĞİ
Amanita phalloides (Evcik kıran, köy göçüren), Amanita verna, Amanita virosa
Zehirlenmeye neden olan bileşikler sitotoksik etkili siklopeptitlerdir. Amatoksin, virotoksin ve fallotoksin olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Özellikle Amanita phalloides ’in ürettiği amatoksin ağır karaciğer, böbrek ve beyin zedelenmesi yapar. Türkiye’deki ölümcül zehirlenmelerin %90’ından sorumlu son derece zehirli türlerdir.
Belirti ve bulgular: 1. evre (6-24 saat): Bulantı, kusma, ishal, ateş, taşikardi, sıvı elektrolit ve asit-baz dengesizliği, 2. evre (25-72 saat): Belirti ve bulgularda geçici iyileşme, karaciğer ve böbrek işlev testlerinde bozulma, 3. evre (3-5 gün): Karın ağrısı, sarılık, ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği, çoklu organ yetmezliği, koma ve ölüm.
Tedavi: Destek tedavi, aktif kömür, Penisilin G, silibinin, hemoperfüzyon, hemofiltrasyon, plazmaferez, böbrek yetmezliği varsa hemodiyaliz, karaciğer yetmezliği varsa karaciğer transplantasyonu. Erken taburcu etmek sürpriz bir ölümle sonuçlanabilir.
Amanita phalloidesKÖYGÖÇÜREN /EVCİKKIRAN

Amanita vernaÖLÜM MELEĞİ

Amanita virosaÖLÜM MELEĞİ

Amanita muscariaGELİN MANTARI

Amanita muscaria, Amanita pantherina
Bu grup mantarlardaki söz konusu toksinleribotenik asit ve türevleri (musimol ve muskazon)’dir.
Belirti ve bulgular: Konuşma güçlüğü, ataksi, yorgunluk, renkli halüsinasyonlar, hafif karınağrısı, kusma ve ishal. Ölüm nadirdir.
Tedavi: Semptomatiktir. Kişi kusturulmalı, midesi yıkanmalıdır. Aktif karbon verilebilir.
Amanita phanterinaBenekli MANTAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder