14 Mart 2017 Salı

Bahardaki ilk kuzugöbeği avı maceranız için 10 ipucu


1-Doğru Sıcaklık
Kuzugöbekleri sıcaklığın 60 F (F=C × 9/5 + 32 ) yani santigrat olarak yaklaşık 16 derece ve civarındaki sıcaklıkta başlayan günleri severler ve günün da bu sıcaklık ve üstünde seyretmesi gerekir. Geceleri ise bu sıcaklık 40 derecelerde seyretmesi gerekir. Kuzugöbekleri toprak sıcaklığının 9-10 derece civarında seyrettiği zaman gün yüzüne çıkarlar.
2-Arazi Eğimi
Arazinin bir tarafı illaki daha çok güneş alacaktır ve daha sıcak olacaktır ki kuzugöbekleri ilk olarak bu tarafta görünmeye başlayacaktır. Sezon başında ilk olarak bu tarafları kontrol edin.
3-Ağaçları Tanımak
Kuzugöbekleri ağaçları da kuşatabilirler. Karaağaç, dişbudak ,kavak ve elma ağaçları kuzugöbekleri tarafından kuşatılan ağaçlar arasındadır. Yapraklı veya yapraksız olsun kuzugöbekleri bu ağaçaların etrafında toplanmayı sever. Ölmüş ve ölmekte olan ağaçları da kontrol edin. Ama aklınızdan çıkarmayın bir kuzugöbeği merası her zaman bir kuzugöbeği merasıdır. daha önce bulduğunuz yerleri kontrol edin.

4- Kuzu Göbeğinin sevdiği toprak tipini tanıyın 
Özellikle kumlu ve kireçli araziler kuzugöbeklerinin tercih ettiği alanlardır.
5- Tahribata Uğramış Araziler
Yanmış ve ezilmiş araziler birincil kuzugöbeği meralarıdır. Ayrıca kuzugöbekleri sele maruz kalmış arazileri de çok severler. Geçmiş yıllarda çevrenizde meydana gelmiş orman yangınlarını ve çevredeki büyük kesim alanlarını araştırırsanız daha iyi bir av elde edersiniz.
Irmak boyları, meyve bahçeleri kontrolünüz altında olsun. 
6- Yağmur Sonrası
Ilık bir bahar yağmuru kuzugöbekleri için kesinlikle en iyi besin olabilir. Elinize doğru bir sıcaklık (15-20 derece) ve güzel bir yağmur varsa herşeyi bırakın ve o günü 'Kuzugöbeği Günü' ilan edin.

7- Arazinin ve maceranın keyfini çıkartmak için öğle yemeğinizi yanınızda getirin
8- Maceranızı yenebilir otlar gibi başka lezzetleri toplayarak çeşitlendirin

9- Keyfiniz bir kaç fotograf çekerek artırabilirsiniz 
10- Araziye uygun giyinin, keneler / böcekler vs. için önlem alın 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder