15 Haziran 2017 Perşembe

KOKULU MANTAR (Leucopaxillus lepistoides)

Sınıf: Basidiomycetes > Takım: Agaricales > Aile: Tricholomataceae
Şapka: Tam büyümüş halde 30 cm ye kadar çapta, bol etli, başlangıçta yarı küremsi olup daha sonra düzleşir fakat asla tam düz olmaz. Kuru havalarda şapka yüzeyinde çatlaklar oluşur. Renk beyaz ya da beyazımsı kremdir. Nemli havalarda şapka yüzeyi parlak ve esnek, kuru havalarda ise gevrek ve kurudur.
Lameller: Çok sık ve dardır. Sap üzerinde biraz devam ederler. Renk genç örneklerde yeşilimsi sarı-beyaz, olgunlarda beyazdır. Değişken uzunlukta lameller şapka içine serpiştirilmiş durumdadır.
Sap: Kısa ve küt olup tabana yakınlaştıkça kalınlaşır. Oldukça etlidir. Renk şapka ile aynı olup daha çok beyaz, kurak zamanlarda kremsidir.
Etli Kısım: Sıkıdır, olgunlaştıkça şapkaya yakın bölümler hafif yumuşar, aşağı bölümler ise biraz lifli hale gelir ve grimsi mermer desenine sahip olur. Genel olarak şapkayla aynı renktedir. Kokusu belirsiz, hafif hamursu veya çok hafif anasonumsudur.
Spor İzi: Beyazımsıdır.
Yaşam Alanı: Çam ormanı yakınlarındaki çayırlık alanlarda, 700 m ve üstü rakımlarda, bazen birbirine bitişik veya dağınık cadi dairesi şeklinde ocaklar halinde ilkbahar ve yaz başında yetişir.
Yenilme Durumu: Pek tanınmayan ve değişik kokusu nedeniyle yenilmeyen bir mantar olmakla beraber piştiğinde harika bir lezzete ve kıvama sahip olur.
Benzer Türler: Çayır mantarları ve yakın akrabası olan dev akça mantarlar ile karıştırılır. Bunlar; Leucopaxillus giganteus, Leucopaxillus candidus, Leucopaxillus paradoxus, Agaricus litoralis ve Agaricus arvensis türleridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder