17 Mart 2018 Cumartesi

Mantar Avcisinin El Kitabi Dagitima basladi


MANTAR AVCISININ EL KİTABI
Bu kitap hem yeni başlayanların doğal mantarları keşfetmesine hem de mantarlar konusundaki temel bilgilerini bir adım öteye taşımak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla kaleme alınmıştır.
Ülkemizde rastlanan mantar türleri en son güncel taksonomik silsileye göre düzenlenerek okuyucuların temel bilgileri öğrendikten sonraki beklentilerinin karşılanması amaçlanmıştır.
1100 adedi aşan fotoğraf ve çizim ile desteklenerek, nadir görülen, sık rastlanan, yenilebilen, zehirli, güzel veya ilginç özelliklere sahip 800’ün üzerinde mantar türüne yer verilmiş, 268 tür ise detaylı özellikleri ile anlatılmıştır.
Yakup ERDEM
__________________________________________________
15X21 cm boyutta, tamamen renkli,
115 gram kuşe kağıda baskı, 340 sayfa...
__________________________________________________
Kargo dahil fiyatı: 60 TL olup
hesap numarası e-posta yoluyla iletilecektir.
___________________________________________________
İsteme e-posta adresi: mantarkitabi@yandex.com
___________________________________________________
Lütfen 

Ad-soyad, 
Kargo adresi ve 
Telefon numaranızı
yazmayı unutmayınız.

__________________________________________________
OKUYUCU YORUMLARI
Türkiye'de Mantar Avcılığı konusunu "bu kitaptan önce" ve "bu kitaptan sonra" olmak üzere iki bölüme ayırabiliriz.
---------------------------------------------------------------
Bu kitap makro mantarlar konusunda ülkemizde hakim olan korku imparatorluğunu ve efsanelere dayalı gerçeği yansıtmayan bilgileri bir kaç adım ileri taşımıştır.
---------------------------------------------------------------
Bu kitap amatör mantarcılara 268 tür hakkında renkli fotograf ve geniş açıklamalarla yenir mi yenmez mi, nerede büyür, ne zaman görülür gibi basit soruların cevabını verdiği gibi renkli fotograf ve kısa bilgilerle 800 den fazla türün tanımlanmasına yardımcı oluyor ve onların hangi bölüme, hangi takıma, hangi aileye, hangi cinse ait olduğunu en doğru şekilde ve en son bilimsel veriler ışığında okuyuculara sunuyor.
Arazide mantarı kolayca bulma açısından hangi mantar türünün hangi bitkilerle mikorizal ilişki içinde olduğu konusunda detaylı bilgiler içeren kitap, onlarca türüf mantarı hakkında tanımlayıcı fotograf ve bilgilerin yanında toplandığı yerler, toplama zamanına ilişkin pratik bilgiler de sunuyor.
Elinizdeki mantarın türünü belirlemek için tanımlama anahtarı ve renklerine göre tür indeksi gibi hızlı araçlar içeren kitapta pek çok yenen mantar için toplama zamanını gösteren bir takvim de bulunuyor.
Biyoloji, Eczacılık, Ziraat ve Ormancılık bilim dalları ve bu dallarda mesleğini icra eden okuyucuların ihtiyaç duyduğu; mantarların taksonomisi, ekolojisi, biyolojisi, makro ve mikro morfolojisi konuları en yetkin ve en yeni bilimsel kaynaklara dayalı olarak fotograf ve illustrasyonlarla anlatılıyor.Bu kitap Türkiye Mantar Avcıları Facebook Grubu'nda 20 bini aşan üye tarafından yapılan günlük ortalama 300 ü aşan gönderiye ayırt etmeksizin, binomial adları dışında,  türle ilgili geniş bilgi verilen, seçkin bir tartışma ortamında yılların birikimiyle oluşturulmuştur.  Mantar Avcılığı Bloğu ve grubun dosya arşivindeki kaynaklar ile 200 bini aşan fotograf da grubun bir eseridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder